FoodExpo

FOODEXPO - TARGI DLA PROFESJONALISTÓW

Patronat Honorowy: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

FOODEXPO w nowej formule to największe targi spożywczo-gastronomiczne w Polsce Północnej, skierowane do profesjonalnego odbiorcy branżowego (w poprzednich edycjach pod tytułami BALTPIEK, GASTROEXPO i MLECZNA REWIA). Targi odbywają się w cyklu dwuletnim wraz z jedynymi w Polsce Międzynarodowymi Targami Przetwórstwa i Produktów Rybnych POLFISH, w 2015 roku zgromadziły blisko 250. wystawców z kraju i zagranicy, zyskując duże zainteresowaniem profesjonalnych odbiorców -  imprezę odwiedziło blisko 6 tys. gości.

Targi będą doskonałą okazją do spotkań, konsultacji, szkoleń oraz przeglądem trendów sektora spożywczo-gastronomicznego, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb i specyfiki naszego regionu, ze wspólnym mianownikiem nowości i innowacje. Zatem na targach prezentowane będą pomysły i rozwiązania dla SMART  BIZNESU  - restauracji, piekarni, kawiarni, czy też firm z branży przetwórstwa spożywczego, najnowsze trendy w gastronomii, piekarnictwie, lodziarstwie, mleczarstwie i cukiernictwie i dietetyce.  Impreza skierowana jest do właścicieli i menedżerów obiektów gastronomicznych, firm cateringowych, piekarni, cukierni, lodziarni, sklepów i hurtowni spożywczych, sieci supermarketów i dyskontów, jak również technologów żywności i żywienia oraz kucharzy.

 

 

 

 

Zapraszamy serdecznie do udziału w projekcie FOODEXPO 2017!

 

 

Zdrowe pieczywo od małego do dorosłego - CAVALIADA 2016 2-4 grudnia 2016r.

Piekarnia Młodego Jeźdźca

 

W formie zabawy w piekarza dzieci usłyszą o tajnikach pracy w piekarni i sposobach naturalnego wypieku chleba oraz przekażemy im podstawowe informacje na temat wartości odżywczych produktów zbożowych. W przygotowanej „galerii piekarskiej” będzie można zobaczyć naturalny kwas chlebowy, różne rodzaje mąk i nasion, z których robi się mąkę lub które dodaje się, by wzbogacić wypieki. W Piekarni Młodego Jeźdźca dzieci będą miały okazję zapoznać się z zasadami zdrowego żywienia oraz przekonać się, jak pachnie i smakuje prawidłowo wypieczony chleb.